دسته‌بندی نشده

تفاوت نخ ورژن با اکریلیک چیست؟

تفاوت نخ ورژن و اکریلیک چیست

تفاوت نخ ورژن با اکریلیک

در ابتدا بهتر است ذهنیت افراد را از سوال چه فرشی با چه نخی برای خرید بهتر است را به سوی پاسخی متفاوت با تفکری دیگر هدایت کنیم.

فرش‌ های متنوع با الیاف مختلف در بازار فرش تولید می‌‌شوند که با توجه به سبک دکوراسیون، میزان رفت‌ و آمد و محیط مورد نظر و از همه مهمتر توان اقتصادی فرش دلخواه توسط مصرف کننده انتخاب و نوع نخ خاب فرش با وجود این عوامل گزینش می‌‌شود؛ پس هر فرشی با توجه به محیط خود و نیاز شما می‌تواند بهترین فرش باشد. از این رو ما تصمیم گرفتیم تا در مورد دو نخ پرطرفدار همچون نخ ورژن و نخ اکریلیک صحبت کنیم.

 

مقایسه دو نخ پرطرفدار اکریلیک و ورژن

همانطور که می‌دانید نخ ورژن و نخ اکریلیک جزو پرطرفدار ترین نخ ها در الیاف فرش ماشینی به شمار می رود؛ از این رو در این جا با قیاس این دو نخ، برخی ویژگی‌ های فنی آن ها رو بیان می کنیم.

  • نخ ورژن پرزدهی کمتری به نسبت نخ آکریلیک دارد؛ لذا حساسیت و آلرژی کمتری به نسبت نخ آکریلیک ایجاد می کند.
  • نخ آکریلیک از طول عمر بیشتری برخوردار است.
  • انتخاب مواد شوینده در فرش ورژن نیاز به‌ دقت دارد؛ اما نخ آکریلیک به مواد شوینده حساسیت زیادی ندارد.
  • ثبات رنگ نخ ورژن همانند نخ آکریلیک است.
  • مقاومت نخ آکریلیک در برابر تابش مستقیم خورشید و حرارت گرما بیشتر از نخ ورژن است. نخ های آکریلیک حرارت وسایل گرم را به مدت چند دقیقه بدون آسیب به بافت فرش تحمل می کنند؛ اما توجه داشته باشید مراقبت از فرش در تمامی الیاف باید به نحو احسن انجام شود تا طول عمر فرش بیشتر شود.
  • تولیدات هر دو نخ در ابعاد استاندارد شش متری، نه متری و دوازده متری و قالیچه قابل ارائه می‌ باشد.
  • قیمت نخ آکریلیک بیش از نخ ورژن است.

 

تفاوت نخ ورژن و اکریلیک

 

فرش ورژن بخریم یا فرش آکریلیک؟

از سوالات متداول از کارشناسان فروش و تولید کنندگان سوال «چه فرشی بخریم؟» است. قبل از مطرح کردن این سوال اول از خودتون بپرسید که فرش را برای کجا می‌‌خواهید استفاده کنید؟ در مکان‌ های شلوغ و پر رفت‌ و آمد نیاز به فرش‌ های ضخیم و لطیف دارند تا قدم گذاشتن بر روی فرش پاها را اذیت نکند و در اثر پاخوری زیاد فرش کوبیده نشود.

فرش هایی با شانه پایین مثل 500 شانه و فرش 700 شانه که ضخامت بالاتری دارند مناسب این مکان ها است؛ اما با توجه به اینکه رفت و آمد بالا منجر به آلودگی فرش در کوتاه مدت می‌شود.

با توجه به بهره اقتصادی فرش 700 شانه ارزان قیمت با نخ ورژن می‌تواند برای مکان ها مناسب تر باشد؛ چون عوامل بیرونی و محیطی تاثیر بسیاری بر طول عمر فرش به نسبت خواص الیاف آن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *