دسته‌بندی نشده

اگر وایتکس روی فرش بریزد چه کنیم؟

اگر وایتکس روی فرش بریزد چه کنیم؟

ریختن وایتکس یا هر نوع مایع دیگری روی فرش می تواند به آن آسیب برساند که دلیل اصلی این امر این است که وایتکس شامل مواد شیمیایی قوی هست که در تعامل با فیبر فرش و رنگ آن ممکن است به آن آسیب برساند. آسیب های احتمالی بر روی فرش توسط وایتکس لکه زدایی دشوار، آسیب به رنگ، ضعف فیبر، تغییر در بافت و بوی عدم تمیزی آن می باشد.

برای از بین بردن لکه وایتکس می توان از آب اکسیژنه استفاده کرد. برای انجام اینکار تنها کافی است تا دستمال سفید آغشته شده بر روی لکه کشیده، تا لکه وایتکس کمرنگ شود. اینکار را تا زمان ادامه می دهید تا لکه کاملا پاک شود و فرشتان همچون روز اول بدرخشد.

یکی از دغدغه خریداران فرش ماشینی و دستباف این است که اگر وایتکس روی فرش بریزد چه کنیم؟ اقداماتی را باید در اسرع وقت انجام دهید تا از گسترش لکه در بافت جلوگیری نمایید.

 

اقدامات اولیه هنگام ریختن وایتکس روی فرش

اگر وایتکس بر روی فرش بریزد ابتدا بهتر است تمامی عملکردهای برخورد از مایع را بر روی آن متوقف کنید. اینکار باعث جلوگیری از گسترش و شستشوی بیشتر فرش می شود. از یک حوله یا کاغذ جاذب برای جذب نمودن مایعات روی فرش استفاده کنید.

از فشار زیاد بر روی فرش 1200 شانه یا هر نوع فرش دیگری با شانه و تراکم مختلف جلوگیری کنید و به آرامی حوله را بر روی محل ریختن وایتکس فشار دهید تا مایع جذب شود و بعد آن را به دقت خشک نمایید. در صورتی که مقدار زیادی وایتکس بر روی فرش ریخته باشد که حوله یا کاغذ جاذب اکتفا نکند و عمل جذب کافی نباشد نیاز به استفاده از محلول شست و شو یا مواد خاص برای تمیز کردن دارد. در این صورت بهتر است از تولیدکنندگان فرش و خدمات حرفه ای تمیزکاری استفاده نمایید.

 

آسیب های احتمالی ریختن وایتکس بر روی فرش

چند آسیب که ممکن است هنگام ریختن وایتکس بر روی فرش ایجاد شود را نام می بریم. ماندگاری لکه بر روی فرش به دلیل ترکیب مواد شیمیایی با وایتکس و واکنش آن با فیبرهای فرش از جمله آسیب هایی است که سبب نازیبایی فرش می شود.

وایتکس رنگ فرش را تغییر می دهد و به آن آسیب می ساند که این به ویژه برای فرش های با رنگ برجسته و زنده از اهمیت بالایی برخوردار است. فرش هایی که دارای فیبرهای ضعیف هستند با ریختن وایتکس باعث کاهش مقاومت و سطح پرز گیری آنها خواهد شد.

 

آیا وایتکس رنگ فرش را می برد؟

 

اگر فرش شما از جنس پشم یا ابریشم باشد که شامل جذب آب بیشتری می باشد و ریختن وایتکس باعث کاهش طول عمر آن خواهد شد. بوی نامطبوعی که بر اثر برخورد وایتکس بر روی فرش در فضا منتشر می شود، حس ناخوشایندی را به مخاطبان القا می کند.

به طور کلی بهتر است از ریختن وایتکس بر روی فرش پرهیز کنید و اگر به دلیل سهل انگاری این مایع بر روی فرش ریخت به سرعت اقدامات جذب آن را انجام دهید و با تمیزکاری حرفه ای از آسیب ها جلوگیری کنید.

 

اقدامات اولیه در مقابل ریختن وایتکس روی فرش

در صورتیکه وایتکس بر روی فرش ریخت بهتر است آن را تمیز کنید و اقدامات زیر را انجام دهید. عمل جذل که قبلا در مورد آن صحبت کردیم به واسطه کاغذ جاذب یا حوله انجام می شود که با فشار دادن آن به آرامی می توانید وایتکس رو از روی فرش تمیز نمایید.

بعد از این مرحله یعنی عمل جذب اولیه از محلول های شستشو و قابل اعتماد استفاده کنید و لکه ها را تمیز کنید. بهتر است بر روی قسمت کوچک از فرش تست محلول انجام شود تا مطمئن شوید آسیب دیگری به فرش نمی رسد.

 

چگونه لکه وایتکس را از روی فرش پاک کنیم؟

 

با استفاده از اسفنج یا پارچه نرم و مرطوب محلول رقیق کننده را بر روی لکه بمالید و با حرکت های نیم دایره ای و لطیف تلاش کنید لکه را به مرکز هدایت نمایید تا جلوی گسترش آن را بگیرید. پس از پاک کردن لکه با یک پارچه تمیز مرطوب لکه را از روی محل رقیق کننده بردارید تا هیچ محلولی در فرش باقی نماند.

بعد از اتمام این مرحله با یک حوله تمیز و خشک بلافاصله آن را خشک نمایید. اگر لکه هنوز باقی مانده است بهتر است از خشک کن های قابل اعتماد که قدرت مکش قوی دارند استفاده کنید. پس از شستشو نیز به آرامی فرش را خشک نمایید و در محیطی خشک و تهویه دار آن را نگه دارید.

 

بازگرداندن بافت اولیه فرش بعد از ریختن وایتکس

اگر بخواهید فرشی را که وایتکس بر روی آن ریخته و آن را پاک کرده اید به حالت اولیه برگردانید بعد از پاکسازی و خنثی کردن اقدامات زیر را انجام دهد. با استفاده از یک مکنده نرم و مناسب فیبرهای فرش را به حالت اولیه برگردانید و هر گونه ذرات و گرد و غبار را بر روی آن بزدایید. با استفاده از فرشوار یا شکوه دهنده که بر روی فرش فشار داده می شود حالتی نرم و جذاب به ظاهر آن ایجاد کنید.

 

پاک کردن وایتکس روی فرش

 

اگر فیبرهای فرش پس از پاکسازی به یکدیگر چسبیده بودند از یک شانه فرش استفاده نمایید تا آن را از حالت چسبیدگی و خشک شدن خارج کنید. برای حفظ تمیزی فرش از جلو پایی فرش استفاده نمایید تا طول عمر آن افزایش دهید.

برای حفظ فرش در حالت اولیه و زیبایی بهتر است از قرار دادن اجسام سنگین بر روی آن یا استفاده از کفش های کثیف جلوگیری کنید تا ذرات ناخواسته به سرعت بر روی فرش پخش نشوند. با تمامی رعایت این نکات می توانید فرش خود را در حالت اولیه و بهترین حالت ممکن نگه دارید.

 

مواد حل کننده وایتکس بر روی فرش

برای پاک سازی وایتکس بر روی فرش می توانید از مواد حل کننده استفاده نمایید. یکی از این مواد که برای پاکسازی وایتکس مؤثر است الکل ایزوپروپیلیک است که از فروشگاه عمومی داروخانه تهیه می شود؛ اما قبل از استفاده تست کوتاه هم انجام شود.

روغن معدنی که با استفاده از یک قطره از آن بر روی پارچه می توانید وایتکس را به آرامی از روی فرش جا به جا کنید. پس از اتمام با آن می توانید با آب و صابون بشویید و خشک کنید.

برخی از مواد حل کننده مثل آب اکسیژنه، اسید استیک، آمونیاک و محلول سرکه می تواند برای پاکسازی وایتکس بر روی فرش استفاده شود. آب اکسیژنه که یک ماده حل کننده ملایم است و با غلظت ۳ درصد و ۶ درصد استفاده می شود که به رنگ و بافت فرش آسیب نمی رساند.

آمونیاک نیز برای پاکسازی وایتکس خیلی مؤثر است که با اضافه کردن یک قاشق چای خوری آمونیاک و آب، یک محلول تهیه می شود که با استفاده از اسفنج و پارچه لکه وایتکس را از بین می برد.

سرکه نیز برای پاکسازی مؤثر و مفید است که یک قسمت سرکه سفید با یک قسمت آب این محلول را تهیه و با استفاده از اسفنج، لکه فرش را تمیز می کنید. سپس با آب صابون آن را می شویید و با پارچه خشک می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *