دسته‌بندی نشده

طریقه شستن فرش گل برجسته

طریقه شستن فرش گل برجسته

شستن فرش گل برجسته نیاز به مراعات و روش های خاصی دارد تا از آسیب های احتمالی آن جلوگیری شود و نگهداری صحیح آن به عمل آید. فرش های گل برجسته به دلیل ناهمواری هایی که در متن آن وجود دارد از شستشو و نظافت سخت تری برخوردار می باشد. این فرش ها در معرض جذب آلودگی و گرد و غبار قرار دارند که باید زودتر مورد نظافت قرار گیرند تا از پخش آلودگی و میکروب در فضای خانه جلوگیری شود. با این وجود بهتر است قبل از هر گونه اقدام برای شستشوی فرش، دستورالعمل های تولیدکننده فرش را بررسی و راهنمایی های آن را رعایت نمایید.

 

مراحل شستشوی فرش گل برجسته

برای شستن فرش گل برجسته ابتدا بهتر است گرد و غبار را از روی سطح فرش بردارید. این کار توسط یک برس نرم و بزرگ انجام می شود تا ذرات خرد موجود در بافت فرش و میان گل ها را تخلیص کنید.

یکی از بهترین محلول خانگی که در پاک کردن هرگونه لکه از روی فرش مؤثر است، استفاده از جوش شیرین و سرکه می باشد. پودر جوش شیرین را بر روی لکه ریخته، سپس مقداری سرکه به آن اضافه کنید و پس از گذشت مدتی با دستمال سطح فرش را پاک کنید؛ همچنین می توانید از جارو برقی برای پاک کردن پودر استفاده کنید.

 

شستن فرش گل برجسته

 

باید بگوییم که بهتر است قبل از شستن کامل فرش گل برجسته یک تست رنگ بر روی قسمت کوچک و پنهان از فرش انجام شود تا مطمئن شوید رنگ فرش پایدار است و قابل شستشو می باشد. برای اینکار ابتدا بهتر است یک قطره از محلول شستشوی ملایم را در قسمت کوچک از فرش قرار دهید و با لطافت و دقت با یک دستمال نرم تمیز نمایید.اگر رنگ فرش در اثر تمیز کردن تغییری پیدا نکرد با اطمینان بیشتر به ادامه شستشوی خود ادامه دهید.

بهترین روش برای شستشوی فرش گل برجسته از طریق شستشوی دستی است و با استفاده از یک مواد شوینده ملایم می توانید به آرامی آن را فشار دهید تا مواد به بافت فرش نفوذ کند. با استفاده از دستان خود با حرکت ملایم فرش را شستشو دهید. پس از شستشو بهتر است فرش را به آرامی و با دقت آبکشی نمایید تا تمامی مواد و آلودگی ها از فرش خارج شود.

برای خشک کردن فرش بهتر است از نور مستقیم آفتاب بپرهیزید؛ چرا که احتمال تغییر رنگ فرش وجود دارد. بهتر است فرش را در آفتاب غیرمستقیم قرار دهید یا از فن های خشک کننده هوای سرد استفاده نمایید.

پس از خشک شدن فرش را به آرامی و با دقت در جای خود قرار دهید. مهم است در هر مرحله از شستشو و یا نگهداری فرش گل برجسته تمامی مراحل با دقت و ملایمت انجام شود تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

 

آیا شستن فرش گل برجسته با فرش های کف ساده تفاوت دارد؟

فرش های گل برجسته معمولا حاوی طرح ها و نقشه ها و رویه هایی هستند که بافت خاصی دارند و در بعضی قسمت های آن از سطح فرش بر جستگی هایی صورت گرفته است.

معمولا فرش های گل برجسته در میان محصولات ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ تولید می شود تا ظرافت و زیبایی بیشتری برخوردار باشد؛ لذا هنگام شستن فرش گل برجسته با احتیاط و توجه به جزئیات باید انجام شود. در ابتدا بهتر است برچسب فرش گل برجسته فرشیما را بررسی نمایید تا بدانید که این فرش نیاز به روش خاص تری برای شستشو دارد یا خیر. فرش های گل برجسته نسبت به فرش های بدون گل برجسته و کف ساده زودتر آلوده می شوند و ممکن است نیاز به شستشوی مکرر داشته باشند؛ لذا جارو کردن روزانه آن می تواند برای شما امری مهم باشد.

از طرفی قسمت های فرورفته فرش در جذب آلودگی ها بسیار قوی تر عمل نموده و در مکان های شلوغ در برابر پا خور بودن جذب آلودگی بیشتر خواهد بود. قبل از شستشوی کامل فرش بهتر است اگر لکه ای بر روی آن ایجاد شده شود آن را از روی فرش بزدایید و به جای شستن تمامی فرش تنها قسمت آلوده را پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *