دسته‌بندی نشده

چگونه فرش را تمیز بشوییم؟

چگونه فرش را تمیز بشوییم

اگر از آن دسته افرادی هستید که تمیز شستن فرش برای شما یک امری مهم و دشوار به نظر می رسد بهتر است این مطلب را دنبال کنید تا بتوانید با روش های مختلف آشنا شوید.

با به کارگیری چند روش مختلف و رایج در این مطلب به شما گفته می شود که چگونه فرش را تمیز بشویم؟

در ابتدای امر بهتر است فرش مورد نظر را جارو نمایید. جارو کردن برای تمیز نمودن و زدودن گرد و غبار و خاک از روی فرش انجام می شود. جارو کردن توسط جاروی دستی یا جاروی برقی انجام می شود. در صورت داشتن جاروبرقی قابل تنظیم توصیه می شود برای فرش های حساس از حالت های مخصوص فرش استفاده شود.

در مرحله دوم می توانید از آب و مایع شوینده برای تمیز کردن فرش استفاده نمایید. ابتدا فرش را در محل شستشو یا فضای باز قرار دهید و با یک مایع شوینده مناسب مثل شامپوهای مخصوص آن را تمیز نمایید و توسط یک برس نرم و اسفنج به آرامی و با حرکات دایره ای بر روی فرش، آلودگی ها را جذب نمایید. سپس با آب تمیز فرش را بشویید و با دستمال خشک نمایید.

 

شستن فرش

 

خشکشویی های مخصوص فرش نیز از دیگر راه هایی است که برای فرش های بسیار کثیف و لکه دار استفاده می شود. این تجهیزات و خدمات با استفاده از مواد شوینده حرفه ای در حذف لکه ها و آلودگی های عمیق کمک بسیاری می کند.

برخی از مواد خانگی مثل جوانه نخودفرنگی، مخمر نان و سرکه نیز می تواند به عنوان مواد شوینده طبیعی برای تمیز کردن فرش و شستن آن استفاده شود. این مواد را می توانید بر روی لکه های مناطق کثیف فرش بمالید و با استفاده از یک برس و دستمال خشک آن را تمیز و شستشو دهید.

 

چگونه فرش را در خانه بشوییم؟

برای شستن فرش خانگی می توانید از روش هایی که در ذیل گفته می شود استفاده نمایید.

  • مرحله اول آماده‌سازی فرش است که بهتر است قبل از شروع به شستن فرش آن را در محیط باز بر روی سطح صاف قرار دهید. با کمک جارو برقی یا جاروی دستی گرد و غبار و خاک روی فرش را جمع‌آوری کنید و در صورت داشتن برس مخصوص فرش برای جارو برقی از آن استفاده نمایید.
  • مرحله دوم استفاده از مواد شوینده است که برای فرش استفاده می شود. این محصولات را بهتر است از فروشگاه های معتبر تهیه نمایید و بر اساس دستورالعمل تولیدکننده مقدار مناسب از مواد را با آب مخلوط نمایید.
  • در مرحله سوم با کمک دستمال نرم و تمیز و مایع شوینده، فرش را تمیز نمایید. حرکات دست شما به صورت ملایم و دورانی بر روی فرش اعمال می شود تا مایع شوینده در عمق فرش نفوذ کند. در صورت وجود لکه سخت بهتر است از دستمال خیس به همراه مقداری با مایع شوینده مستقیم بر روی لکه استفاده شود و به آرامی آن را تمیز نمایید.

 

اگر فرش بزرگ باشد چگونه فرش بشوییم؟

در صورتی که فرش شما بزرگ و سنگین است و نمی توانید آن را با خود حمل کنید و شستن آن کمی دشوار است؛ بهتر است از خدمات خشکشویی مخصوص فرش استفاده نمایید. این خدمات با کمک تجهیزات و مواد شوینده حرفه ای می تواند فرش شما را تمیز نماید.

 

طرز شستن فرش

 

بعد از شستن فرش مهم است که آن را به طور کامل خشک نمایید. با کمک مکنده هوا، فن یا آفتاب، فرش خود را به طور کامل خشک نمایید تا با جلوگیری از رطوبت مانده و رشد قارچ و بوی نامطلوب آن را در محل قبلی قرار دهید.

 

چگونه فرش بشوییم که زرد نشود؟

زرد شدن فرش یک عملی است که بسیاری از افراد هنگام شستن فرش تجربه می کنند. این موضوع کمی ناخوشایند است؛ لذا روش های مناسب برای رفع آن باید عنوان شود تا بسیاری از افراد هنگام درگیری این چالش نگران نباشند؛پس با ما باشید تا بدانیم چگونه فرش بشوییم تا زرد نشود.

یکی از رایج ترین مشکلات هنگام شستن فرش ایجاد لکه های زرد بر روی فرش است که در موقعیت های مختلف مانند استفاده از مواد شوینده نامناسب رخ می دهد.

یکی از علت هایی که باعث می شود فرش شما زرد شود خارج نکردن آب کثیفی است که در میان ریشه ها و بافت فرش وجود دارد. برای پیشگیری این امر بهتر است با استفاده از وسایل های محکم مانند پارو تمامی آب فرش را خارج نمایید تا فرش دچار این مشکل نشوند.

استفاده از مواد شوینده های نامناسب و ترکیب کردن آنها به دلیل وجود آنزیم های متفاوت و قوی باعث می شود ترکیب ناسازگاری با هم داشته باشند و باعث زرد شدن ریشه های فرش شود. بهتر است بدانید هر گونه مواد یا پودر شوینده برای تمامی لکه ها و پاک کردن کثیفی ساخته نشده و امکان دارد باعث ایجاد لکه های عمیق‌تر شود.

 

چگونه فرش را بشویم

 

یکی دیگر از دلایل اصلی زرد شدن فرش، آویزان کردن فرش بلافاصله بعد از شستن آن است که آب درون بافت فرش باقی می ماند و عدم خارج شدن آب باعث می شود فرش زرد شود.

 

چگونه فرش بشورم زرد نشود؟

اگر فرش شما بر اثر شستن زرد شده است، ممکن است به دلیل استفاده نامناسب شوینده و روش نادرست شوینده باشد. در این صورت می توانید از گروه متخصص فرشیما مشورت بگیرید تا راهنمایی های لازم را در مورد روش پاک کردن فرش دریافت کنید. اگر بعد از شستن فرش نگران زرد شدن فرش هستید بهتر است این نکات را در نظر داشته باشید.

 

شستن فرش در خانه

 

اولین اقدام قبل از شستن فرش اطمینان حاصل نمودن از رنگ پس ندادن فرش است و اگر این مورد پیش آمد تحت هیچگونه شرایطی فرش را در منزل به صورت دستی نشوید.

زمانی که فرش شسته می شود، قبل از آویزان کردن بهتر است چند ساعتی آن را بر روی سطح شیب دار قرار دهید تا تخلیه آب به خوبی انجام شود.
زمانی که قصد شستن فرش را دارید بهتر است فرش را از روز قبل خیس نکنید. استفاده از مواد شوینده اسیدیته خنثی مانند پودر دستی، شامپو فرش و … کمک می کند تا فرش زرد نشود و با کمک پارو آب اضافی آن گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *