دسته‌بندی نشده

معایب فرش دستباف گونه

معایب فرش دستباف گونه

معایب فرش دستباف گونه وقتی به چشم می‌آید که خریداران علاوه بر توجه به زیبایی، ریزنقشی و ظرافت فرش ماشینی به دنبال آیتم‌های دیگری از قبیل کیفیت بالا و ضخامت ایده آل باشند و نقش فرش علاوه بر زیبا ساختن دکوراسیون و محیط به گونه‌ای باشد که بتواند کف دکوراسیون را عایق بندی کند.

شبیه نبودن طرح و نقشه فرش های دستباف گونه به فرش های دستبافت از جمله معایب آن می باشد. فرش های دستبافت ارزش معنوی و هنری بی نظیری دارد و به عنوان یک هنر دست نامیده می شود، در صورتی که فرش های دستباف گونه با نتیجه ماشین می باشد.

 

رمز و راز نهفته در فرش دستباف گونه چیست که چشم‌ها را مجذوب خود کرده است

پیشرفت تکنولوژی و تحول در تکنیک‌های بافت، روی کار آمدن دستگاه های پیشرفته و تولید الیاف با نمره های مختلف، سبب شده است تا فرش های دستباف گونه تولید شوند و به یک محصول مجذوب و پرطرفدار تبدیل شوند. درست است که شیوه بافت و نوع گره های این فرش های ظریف بافت همانند قالی های دستباف نیست؛ ولی ریزنقشی، ریزبافتی و ظرافت طرح و نقشه های آن کمتر از قالی های دستباف نیست و از طرفی تولیدکنندگان سعی کرده اند طرح‌ها و نگاره‌های آن را متناسب با دکوراسیون‌های امروزی خلق کنند و به همین دلیل طرحواره‌های آن با استقبال بیشتری نسبت به طرح های قالی های دستباف رو به رو است.

 

فرش دستبافت گونه

 

در واقع پیشرفت و تحول در صنعت فرش سبب شد تا فرش های ماشینی بسان زیبایی و ظرافت قالی های دستباف تولید شوند با این تفاوت که به جای دست انسان از ماشین آلات پیشرفته برای بافت آن استفاده می شود و شیوه بافت و گره زدن آن دنیای متفاوتی با قالی های دستباف دارد.

شانه (تعداد گره های زده شده در یک متر از عرض) و تراکم (تعداد گره های زده شده در یک متر از طول) بالا در این بافته‌هاست که قدرت جادویی به این فرش های ماشینی بخشیده است تا چشم نوازی بسان قالی های 80 رج دستباف پیدا کنند.

زیبایی و چشم نوازی فرش های دستباف گونه وقتی بالاتر می‌رود، که به صورت نقش برجسته تولید شوند و زیبایی خیره کننده‌ای به سطح قالی بخشیده است که نگاه‌ها را مجذوب خود می‌کند. تولید این بافته‌ها بدین صورت است که پرزهای طرح و نقشه کمی بلندتر از پرزهای زمینه است و این تفاوت پرزها در مرحله آهار فرش صورت می‌گیرد که این کار هنری سبب جذاب‌تر شدن طرح و نقشه‌ها گردیده است.

 

نکات مهم برای سنجش کیفیت فرش دستباف گونه در هنگام خرید

کیفیت فرش دستبافگونه بستگی به نوع الیاف و شانه و تراکم آن دارد. تولید فرش دستبافگونه، هنر صنعت فرش است که علاوه بر زیبایی طرح و نقشه، دارای کیفیتی خارق العاده و طول عمر بالایی است.

به دلیل بالا بودن تعداد گره در یک متر از طول و عرض، تولید کننده مجبور به استفاده از نخ نازک و مستحکم است؛ چون سرعت دستگاه های HCIX بالاست و نخ، باید از استحکام کافی برخودار باشد تا در حین بافت، نخ پاره نشود؛ از این رو بهترین انتخاب برای بافت فرش های دستباف گونه، الیاف آکریلیک هیت ست شده هستند که با نمره های مختلف و با درجه ضخامت متفاوت ارائه می‌شوند.

 

فرش دستباف گونه

 

معایب فرش دستباف گونه نتوانسته است جلوی خرید آن ها را بگیرد

با این همه سخن از زیبایی و کیفیت، آیا عیبی باقی می‌ماند؟ بله، معایب فرش دستباف گونه بسیار ناچیز است که این معایب، سبب نشده تا خریداران به سمت خرید این بافته‌های ریز بافت و ریز نقش نروند.

ضخامت کم و بسان پارچه های مخملی شکل، سطح ابریشم گونه و ظریف این بافته‌ها سبب شده است تا کف پوش مناسبی برای مکان‌های پررفت و آمد و فضاهای پرتردد تلقی نشوند و انتخاب مناسبی برای مکان‌های کم رفت و آمد و پذیرایی‌های مجلل محسوب شوند.

ارتفاع کم نخ خاب و در نتیجه خاب کم سبب ضخامت پایین شده است و خریدار با بافته ای رو به رو است که گره های ریزی در بطن خود دارد و نسبت به فرش های ماشینی با شانه و تراکم کمتر از ضخامت کمتری برخوردار است.

 

تار و پود فرش دستباف گونه، طرح‌ قالی‌ دستباف را توانسته است خلق کند

زیبایی سحرانگیز و نقشه های سرزمین ایرانی بر هیچ کس پوشیده نیست و همه می‌‎دانند که طرح‌های کلاسیک و سنتی ایرانی، حرف‌هایی برای گفت دارد و چشم‌ها را مجذوب خود کرده و دل ها را تسخیر خود می‌کند. تار و پود فرش های دستباف گونه که جزو ظریف‌ترین تار و پود های مصنوعی است، این توانایی را دارد که طرح های قالی های دستباف را نشان دهد و بدین صورت توانسته است در میان فرش های ماشینی والاترین جایگاه را به خود بگیرد.

 

فرش ماشینی دستباف گونه

 

چه زیباست که طرح‌های افشان با پیچ و خم‌های پی در پی، گل‌های ریز افشان و شاخه‌های اسلیمی تو در تو، طرح‌های ترنج دار و لچک با نقش مایه‌های سنتی و کلاسیک، طرح‌های خشتی با خشت‌های منظم پیوسته با نقش مایه‌های سنتی زیبا و… جایی در دکوراسیون‌های امروزی، مدرنیته و معاصر داشته باشد و این هم به لطف طراحان امروزی است که در طراحی و نقشه کشی، سلیقه‌های امروزی و متدهای روز دنیا را در نظر گرفته اند؛ در واقع شاخه های دورانی و دیگر نقش مایه‌های ختایی و اسلیمی به جدیدترین نحو ممکن طراحی شده اند؛ برای مثال گل های ریز و درشت شاه عباسی به همراه شاخه های دورانی شکل روی زمینه طوسی یا دیگر رنگ های زمینه خنثی، می تواند جلوه وصف ناپذیری به دکوراسیون های معاصر و مدرنیته دهد.

 

از کوزه همان برون تراود که در اوست

کیفیت است که سبب خلق زیبایی و ظرافت فرش می شود و در واقع از کوزه همان برون تراود که در اوست. فرش های ماشینی فرشیما دنیایی از زیبایی و ظرافت است و این زیبایی، ریزنقشی و ظرافت، مدیون استفاده از بهترین الیاف بافت و استفاده از بهترین دستگاه های به روز دنیاست.

گروه تولیدی فرشیما برای اثبات این گواهی خود که فرش های این کارخانه در کیفیت و زیبایی حرف اول را می زند، اقدام به صدور ضمانت نامه و گارانتی کرده است و خریداران در هنگام خرید با خدمات پس از فروش روبرو می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *