دسته‌بندی نشده

تشخیص فرش 1200 شانه

تشخیص فرش 1200 شانه

تا قبل از تولید فرش های 1200 شانه، زیبایی فرش های ماشینی زیاد معنا و مفهومی نداشت و اگر کسی به دنبال نگاره های زیبا با ترکیب رنگی فوق‌العاده بود، باید به سراغ بافته‌های دستباف می‌رفت؛ تا اینکه با تبلور علم و دانش در صنعت فرش، خلاقیت طراحان و تولیدکنندگان و نفوذ فناوری در این صنعت، فرش های دستباف گونه ای به نام 1200 شانه تولید شدند که طرح‌ها و نگاره های آن با سلیقه‌ها و فرهنگ‌های مختلف خلق شدند و بدین صورت تولید این بافته‌ها، سبب شد تا نگاه‌ها از سمت قالی های دستباف گرفته شده و چشم‌ها خیره نقش و نگارهای زیبای 1200 شانه شوند.

برای شناسایی بهتر و شمارش آسان تر فرش های 1200 شانه می توان تعداد گره های عرضی در 10 سانتی‌متر فرش را شمارش کرد؛ در واقع 120 گره در 10 سانتی‌متر فرش های 1200 شانه وجود دارد. تراکم فرش با شانه فرش رابطه مستقیم دارد که به تعداد نصف گره های فرش در یک متر طول فرش گفته می شود.

 

از چیستی و ماهیت فرش 1200 شانه چه می‌‌دانید؟

شناخت چیستی و ماهیت فرش 1200 شانه یعنی تشخیص فرش 1200 شانه و مواردی که برای خریداران این فرش های ماشینی الزامی است.

تراکم عرضی 1200 (تعداد 1200 گره در یک متر از عرض) و تراکم طولی 3600 (تعداد 3600 گره در یک متر از طول) سبب شده است تا این بافته دستباف گونه با عنوان فرش 1200 شانه تراکم 3600 شناخته شود و به جای الیاف ضخیمی که در بافت بافته های 700 شانه و 500 شانه به کار می رود، الیاف نازک استفاده شود و همین امر سبب لطافت، ظرافت طرح و نگاره و ضخامت کم آن شده است.

 

چگونه فرش 1200 شانه را تشخیص دهیم

 

شانه و تراکم در فرش های 1200 شانه و دیگر بافته های ماشینی حکم رچ شمار در فرش دستباف را دارد و در یک سانت از عرض فرش 1200 شانه باید 12 گره و در یک سانت از طول آن 36 گره باید زده شده باشد که این گره ها باید از پشت فرش شمرده شوند.

 

کیفیت فرش های 1200 شانه زبانزد عام و خاص است

جلوه هنری ایرانی و نقوش وقتی زیبایی می‌آفرینند که با بهترین الیاف هیت ست شده نازک و با تراکم طولی و عرضی بالا بافته شوند؛ از این رو به خریدارن توصیه می‌شود که قبل از خرید فرش 1200 شانه به اصل بودن آن توجه کنند و در مورد آنکه طرح مورد نظر با چه الیافی بافته شده است، تحقیق و تفحص کنند و همچنین می‌توانند یک سانت از عرض و طول پشت فرش را بشمارند که در یک فرش 1200 شانه اصل و درجه یک باید در یک سانت از عرض 12 گره و در یک سانت از طول 36 گره زده شده باشد و در این فرش ماشینی است که زیبایی نقوش می توانند خود را به رخ همگان بکشند؛ پس گزاف نیست اگر بگوییم که کیفیت، زیبایی می‌آفریند.

 

راه های تشخیص و شناخت فرش ماشینی 1200 شانه

 

فرش 1200 شانه با طرح های سنتی؛ آینه نمای فرهنگ و اصالت ایرانی

فرش های ایرانی با طرح‌های اصیل و نگاره های سنتی، با هنر بافندگان و هنرمندان به نمایش گذاشته شدند و این طرح‌ها که آینه نمای فرهنگ و اصالت ایرانی است به وسیله فرش 1200 شانه زنده نگه داشته شدند و ایرانیان توانستند از این همه زیبایی در منازل خود بهره ببرند.

در واقع برای ایرانیان، طرح‌ها و نقش و نگارهای کاشی کاری‌ها، نقش و طرح‌های بناها و ساختمان‌های تاریخی خیلی اهمیت دارد و طراحان فرش های ایرانی سعی کرده اند تا طرح و نقشه‌های فرش های دستباف گونه از قبیل فرش 1200 شانه را بر اساس علایق ایرانیان طراحی کنند و علایق ایرانیان جز طرح‌ها و نقشه‌های ظریف اصیل با خم و پیچ‌های اسلیمی، ختایی، گل‌های شاه عباسی و بسیاری از موارد دیگر می باشد.

ظرافت، ریز بافتی و ریز نقشی و همچنین گل برجسته بودن طرح های 1200 شانه وقتی زیباتر است که نشان دهنده هنر، فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان باشد و در واقع بیانگر زندگی، عقاید و ارزش های ایرانیان است.

 

دنیای طرح های مدرنیته فرش 1200 شانه بی مثال است

با مدرن شدن نحوه چیدمان و دکوراسیون های داخلی، طراحان فرش در کنار ارائه و تولید انواع طرح های سنتی و کلاسیک، طرح های مدرنیته فرش 1200 شانه را نیز ارائه دادند که دنیای متفاوتی با طرح های سنتی و کلاسیک دارند.

فرش های مدرن و فانتزی 1200 شانه از الگوی خاصی پیروی نمی‌کنند و سراسر طرح و نقشه مملو از گل‌های ریز و درشت، اشکال هندسی، خطوط منظم و نامنظم و یا طرح‌های ساده است. عدم پیچیدگی و شلوغی، نداشتن تقارن در طرح و اشکال حجیم با فاصله زیاد از خصوصیات فرش های فانتزی و مدرن است و فضا و دکوراسیون را از رسمی بودن خارج ساخته و به سوی غیر رسمی می‌برد.

 

تشخیص فرش ۱۲۰۰ شانه

 

این طرح‌ها که برای مکان‌های رسمی مناسب نیستند، محیط و فضا را از کلاسیک، فاخر و لوکس بودن خارج ساخته و کمی به فضا حالت جلف بودن می‌بخشد.

 

در انتخاب بافته 1200 شانه، عجولانه تصمیم نگیرید

باید گفت که در انتخاب فرش 1200 شانه نباید عجولانه تصمیم گرفت و علاوه بر توجه به زیبایی طرح و نقوش باید به معتبر بودن مرکز فروش نیز توجه کرد.

حال سوال خریدار این است که از کجا بفهمیم که مرکز مد نظر ما معتبر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که مراکز معتبر فروش بافته های ماشینی 1200 شانه از قبیل مجموعه فرشیما شرایط را برای خرید تضمین شده فراهم می‌آورند و بدین صورت افراد می‌توانند مناسب ترین قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته را با ضمانت‌نامه معتبر و اصل و گارانتی طلایی بدست آورند.

دنیای طرح‌ها و مدل‌های فروشگاه فرش فرشیما بسیار گسترده است و خریدار با سیر و سفر در این طرح ها، دست خالی بر نمی گردد.

تولید کنندگان فرشیما این فرصت را در اختیار خریداران قرار داده است که قبل از خرید و تحویل فرش های 1200 شانه به اصل بودن آن توجه کنند و در صورت هر گونه مشکل و یا عیب در محصول می‌توانند آن را ارجاع دهند و این موضوع بدین معناست که اطمینان خریداران به چرخه تولید فرش های 1200 شانه در مجموعه فرشیما بسیار افزایش پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *