دسته‌بندی نشده

انداختن فرش روی فرش

انداختن فرش روی فرش

با توجه به اینکه یکی از اصلی ترین عناصر دکوراسیون در فضای داخلی، فرش است و تأثیر قابل توجهی بر جذابیت و زیبایی فضا دارد، بهتر است یکسری اصول چیدمان را رعایت نمایید. انداختن فرش روی فرش یکی از مسائل مهمی است که برای افراد چالش برانگیز شده است و بسیاری از مشکلات را به همراه دارد.

امروزه ممکن است در برخی از منازل دیده باشید که فرش را بر روی فرش قرار داده اند. باید بگوییم که اگر کف خانه شما از سیمان و یا مواد نامناسب می باشد، بهتر است برای راحتی و استراحت از دو نوع فرش برای فضایتان استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید که فرش زیرین از کیفیت پایین تری نسبت به فرش بالایی برخوردار باشد.

نحوه قرارگیری فرش باید به گونه ای باشد تا ارتباط و تعادلی بین فرش و دیگر عناصر دکوری اتاق ایجاد شود. در این مقاله سعی کرده ایم از عمل قرار دادن فرش روی فرش صحبت کنیم و با یک نتیجه گیری کلی بدانیم که آیا این کار درست و اصولی است یا خیر.

 

معایب اصلی انداختن فرش روی فرش

انداختن فرش روی فرش یکی از اشتباهات رایجی است که در چیدمان فضای داخلی توسط افراد انجام می شود. به طور کلی این فعالیت کار درستی نیست؛ اما این مسئله بستگی به نوع فرش و شرایط استفاده از آن دارد. در برخی مواقع انداختن فرش روی فرش با مشکلاتی مانند خزش و سایش فرش، افزایش فشار بر ریشه و گره ها و در نتیجه کاهش طول عمر آن می شود.

 

عدم ایمنی فرش برای مخاطبان

این کار علاوه بر ناهماهنگ نمودن ظاهر فضای داخلی از نظر ایمنی پیشنهاد نمی شود؛ چراکه فرش روی فرش پایدار و منعطف نمی باشد و باعث لغزش فرش می شود.

 

آسیب دیدن فرش ماشینی

از دیگر ایرادات قرار دادن دو فرش، فشرده شدن دو لایه بافته بر روی هم که باعث می شود جریان هوا به درستی انجام نگیرد و باعث ایجاد مشکلات چون بوی نامطبوع و رشد قارچ در آن ها شود.

توصیه می گردد از یک پایه فرش ماشینی در فضا استفاده نمایید تا فرش های ماشینی شانس بیشتری را برای استفاده طولانی مدت در دکوراسیون داخلی داشته باشند.

 

انداختن دو فرش روی هم

عدم استفاده کامل از ویژگی های مثبت فرش

یکی دیگر از ایرادات انداختن فرش جدید بر روی فرش قبلی این است که منجر به افزایش ضخامت فرش می شود؛ از این رو احتمال باز و بسته شدن درها به سختی وجود دارد و باعث افت کیفیت صدای فرش یا لغزش بیشتر می شود.

 

شرایط استثنائی برای انداختن فرش روی فرش

با توجه به نوع فرش و شرایط استفاده امکان دارد که صاحب خانه ای بخواهد فرش را روی یک فرش دیگری پهن نماید. در این مورد باید به چند نکته توجه داشت.

  • نکته اول: اگر فرش بافت خوب و سطح صافی دارد این کار به خوبی صورت می گیرد؛ اما اگر سطح بافت فرش زیرین صاف نباشد فرشی که روی آن می اندازید تحت تأثیر فشار قرار گرفته و باعث ساییدگی در فرش بالایی می شود.
  • نکته دوم: اگر به قطع یقین تصمیم دارید فرش دیگری را روی فرش قدیمی تان بندازید بهتر است از فرشی با رنگ و طرح متفاوت استفاده نمایید تا زیبایی و جلوه جدیدی به فضای خود ببخشید.
  • نکته سوم: توصیه می شود قبل از قرار دادن دو فرش با هم، آن ها را به طور مجزا تمیز نمایید تا جرم و گرد و غباری اگر بر روی آنها وجود دارد با هم مخلوط نشود. لازم به ذکر است بدانید در برخی از موارد قرار دادن فرش جدید بر روی فرش قدیمی ممکن است باعث شود فرش های پایینی دچار پوسیدگی شوند.

 

انداختن فرش بر روی فرش

 

برای قرار دادن فرش ۱۲۰۰ شانه بر روی فرش ۷۰۰ شانه بهتر است اطمینان حاصل نمایید تا تعداد شانه های فرش جدید مناسب قرارگیری بر روی فرش قبلی باشد و همچنین قابلیت استفاده از فرش کنونی شما را داشته باشد.

در بعضی مواقع فرش روی فرش باعث افزایش زیبندگی و جذابیت دکوراسیون داخلی خانه می شود و جزو لوازم اصلی دکوراسیون در نظر گرفته می شود. به طور کلی قرار دادن فرش روی فرش از اشتباهات رایج در چیدمان فضای داخلی است که ظاهر فضا را ناهماهنگ نموده و از نظر ایمنی توصیه نمی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *