دسته‌بندی نشده

چگونه فرش را براق کنیم؟

چگونه فرش را براق کنیم؟

براق کردن انواع مختلف فرش از جمله فرش 700 شانه و همچنین بافته 1200 شانه می تواند به معنای تمیز کردن و یا از بین بردن لکه ها و کثیفی ها باشد. سؤال بسیاری از خریداران این است که چطوری فرش را براق کنیم؟ به طورکلی براقیت فرش نتیجه ترکیبی از تمیز بودن فرش، نوع الیاف به کار رفته در آن، استفاده از مواد شیمیایی مناسب برای تمیز کردن و نورپردازی مناسب می باشد. استفاده از مکنده های برقی با ویژگی های براق کننده نیز براقیت فرش را افزایش داده و به راحتی فرش را تمیز می کند. اگر در محیط خود نیاز به براق کردن فرش داشتید این مقاله را دنبال کنید؛ چراکه برای آن چند روش توضیح داده می شود.

 

چگونه فرش خود را براق کنیم؟

ابتدا فرش را توسط مکنده های معمولی یا بخار فاقد از خاک و ذرات معلق نمایید تا فرش را برای مراحل بعدی آماده سازید. از محلول های شستشوی فرش ها استفاده نمایید و دستورالعمل های استفاده را با دقت دنبال کنید و پیش از استفاده بر روی کل فرش بهتر است آن را در یک نقطه کوچک تست کنید.

محلولی از ترکیب آب گرم، کمی مایع ظرف شویی و سرکه سفید می تواند به عنوان محلول خانگی برای تمیز کردن فرش استفاده شود. این محلول با رطوبت خود لکه ها و مناطق کثیف را از روی فرش پاک می کند. اگر دسترسی به خلأ بخار دارید برای افزایش براقیت آن و از بین بردن لکه ها و کثیفی های عمیق گزینه مناسبی می باشد.

یکی دیگر از راه های براق کردن سطح فرش، استفاده از بخارشو است. برای این منظور می توانید مخزن داخلی بخارشور را مملو از شوینده های مناسب فرش به همراه آب ولرم کنید و پس جارو کشی کامل سطح فرش می توانید بخارشو را به سطح فرش کشیده و فرش خود را همچون روز اول براق و زیبا کنید.

 

برق کردن فرش

 

با انتخاب هر روش قبل از انجام بر روی کلیت فرش بهتر است روی یک قسمت کوچک از آن تست شود تا مطمئن شوید این روش ها به فرش مورد نظر شما آسیب نمی رساند. پیش از شروع هر روش بهتر است دستورالعمل تولید کننده را به‌دقت عمل نمایید و با دنبال کردن راهنمایی های ارائه شده بهترین روش را دریافت نمایید.

 

چگونه می توان برای براق کردن فرش از محلول آب اکسیژنه استفاده کنیم؟

محلول آب اکسیژنه به عنوان یک ماده اکسیدکننده قوی استفاده می شود. باید توجه داشت که اگر هنگام استفاده از آن به صورت اشتباه صورت گیرد باعث آسیب به فرش می شود.

قبل از استفاده از آب اکسیژنه برای براق کردن فرش بهتر است به موارد زیر توجه نمایید. آزمایش قبلی برای استفاده از این آب بر روی کل فرش حتما انجام شود. قسمت کوچکی از فرش را به عنوان تست در نظر بگیرید تا مطمئن شوید به رنگ فرش آسیب نمی رساند.

آب اکسیژنه با غلظت ۳ درصد یا ۶ درصد استفاده می شود؛ لذا یک قاشق غذاخوری آن را با یک پیمانه آب مخلوط نمایید. در نظر داشته باشید از محلول آب اکسیژنه برای نقاط کوچک و محدود استفاده شود. استفاده از محلول برای کل سطح فرش باعث روشن شدن قسمت های فرش و ایجاد تفاوت رنگ می شود. پس از استفاده از محلول آن را با آب تمیز شستشو دهید تا مانع از باقی ماندن محلول میان باقت فرش شود.

پیشنهاد می شود اگر هیچ تجریه ای برای استفاده از آب اکسیژنه ندارید یا فرش شما ارزشمند است بهتر است از متخصصان فروشگاه فرشیما مشورت بگیرید و راهنمایی های او را دریافت نمایید.

 

روش ها و مراحل براق کردن فرش

استفاده از محلول های شستشو از اولین مراحل براق کردن فرش است. ابتدا فرش را با محلول شستشوی مناسب بشویید و آن را با یک حوله خشک نمایید.
برای براق کردن فرش می توانید از یک اسفنج نرم و تمیز استفاده کنید. اسنفج را در آب مقطر مرطوب نموده و به طور نرمال بر روی فرش فشار دهید. لایه های آلوده و گرد و غبار روی فرش را می توانید بردارید و فرش را براق نمایید.‌

محلول های خانگی مانند آب اکسیژنه، سرکه و آب گرم برای براق کردن فرش استفاده می شود. این محلول ها را بر روی فرش بپاشید و با یک اسفنج نرم آن را تمیز کنید؛ سپس با آب بشویید و با حوله خشک کنید؛ اما به طور کلی جارو کشیدن سطح فرش به صورت مداوم می تواند به براق شدن سطح فرش کمک فراوانی کند و زیبایی فرش را از بین نبرد.

 

برق انداختن فرش

 

اقدامات اولیه و لازم برای براق کردن فرش

برای اینکه شاهد براقیت فرش باشیم بهتر است چند اقدام لازم را انجام دهیم. اول اینکه وجود هرگونه گرد و غبار، ذرات معلق و لکه بر روی فرش باعث کاهش انعکاس نور و براقیت می شود؛ لذا بهتر است فرش تمیز و پاک باشد تا نور بهتری بر روی سطح آن تابیده و براقیت بیشتری را ایجاد نماید.

برخی مواد شیمیایی مانند شامپوها و محلول های تمیزکننده فرش را براق می کنند. این مواد علاوه بر تمیز کردن سطح فرش لطافت بیشتری به آن می بخشند. الیاف فرش یکی از عوامل مؤثری است که توانایی بیشتری را در انعکاس نور خواهد داشت؛ پس بهتر است فرش هایی با الیاف طبیعی را برای منازل خود انتخاب نمایید.

نوردهی مناسب با کمک روشنایی کافی می تواند براقیت فرش را بیشتر کند. اگر نور به طور مستقیم بر روی فرش تابیده شود یا نورپردازی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شود باعث افزایش نور محیط شده و فرش بیشتر براق می شود.

 

چند روش طبیعی برای براق کردن فرش

استفاده از روش های طبیعی برای براق کردن فرش می تواند گزینه ای ایده آل باشد؛ چرا که این مواد رایج و بدون ایجاد خطر برای فرش می باشند.

استفاده از بیکار بنات سدیم یک ماده طبیعی است که به عنوان محلول شستشوی فرش مؤثر است. ابتدا فرش را با مکنده های معمولی تمیز نموده و سپس مقداری از بیکار بنات سدیم بر روی فرش بپاشید و با یک برس نرم تمیز کنید. در مرحله بعد حوله مرطوب را روی فرش بگذارید تا محلول از فرش پاک شود.

سرکه سفید یکی دیگر از روش های طبیعی برای براق کردن فرش است. سرکه سفید را با آب مخلوط کرده بر روی لکه ها یا مناطق کثیف فرش بپاشید. با یک حوله تمیز و نرم آن را ماساژ داده و با یک حوله مرطوب دیگر محلول را از روی فرش پاک کنید. آب لیمو نیز برای براق کردن فرش استفاده می شود و آن را می توان با آب مخلوط نموده و سپس با یک حوله مرطوب روی آن پاک و خشک نمایید. بهتر است قبل از استفاده از هر روش طبیعی روی قسمت کوچکی از فرش تست شود و نتیجه را بررسی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *